Luxury Cruises - Rejsy ekspedycyjne all inclusive Antarktyda i Arktyka

Informacje i rezerwacje: 22 455 38 42

Ameryka Łacińska

Miejsca


Peru

Peru łączy w sobie wszystkie pozytywne cechy krajów Ameryki Łacińskiej i z pewnością potrafi rozpalić wyobraźnię. Wielu z nas kraj ten kojarzy się z tajemniczymi zaginionymi miastami, bogatym dziedzictwem kulturowym, oraz burzliwą i niezwykle pasjonującą historią, przyciąga zarówno turystów jak i miłośników starożytnych cywilizacji. Ten najbardziej wysunięty na zachód punkt Nowego Świata został odkryty w 1522 roku przez hiszpańskich kolonizatorów. Gubernatorem prowincji i przedstawicielem korony hiszpańskiej został słynny konkwistador Francisco Pizarro. Jednakże oprócz złota i srebra Hiszpanie znaleźli w Peru jeszcze inne skarby. Były nimi wysokogórskie krajobrazy ze szczytami pnącymi się do 6770 metrów, las pokrywający 60% powierzchni kraju, malownicze jeziora (w tym słynne Titicaca), rzeki stanowiące dopływ Amazonki, bujna roślinność oraz około 6 tys. endemicznych gatunków zwierząt.

Główne atrakcje: Machu Picchu, Cuzco, rysunki z Nazca, Lima, świątynia Chan Chan


Chile

Poeta Pablo Neruda nazwał swoją ojczyznę „długą krainą”. Nie mylił się, ponieważ Chile to naprawdę niezwykły kraj. Ma on kształt podłużnego, pionowego pasa o przeciętnej szerokości zaledwie 180 km, którego granice z jednej strony wyznaczają Andy, a z drugiej Ocean Spokojny. Ta jedyna w swoim rodzaju geografia terenu przekłada się na istotne zróżnicowanie klimatyczne, etniczne i środowiskowe kraju, odkrytego przez Fernanda de Magellana w 1520 roku. Dzięki temu na północy Chile możemy zwiedzić Pustynię Atacama, natomiast na dalekim południu czeka nas subpolarny klimat Ziemi Ognistej (Tierra del Fuego) będącej częścią słynnej Patagonii. Obszar znajdujący się między tymi dwoma skrajnymi klimatami zamieszkuje ogromna ilość różnorodnych gatunków fauny i flory. Warto pamiętać, iż Chile rości sobie prawo do ponad miliona kilometrów kwadratowych antarktycznej pokrywy lodowej.

Główne atrakcje: Pustynia Atacama, Valparaiso, chilijskie fiordy, opłynięcie Przylądka Horn.


Brazylia

Brazylia zajmuje szczególnie ważne miejsce na mapie Ameryki Łacińskiej. Odkryta w 1500 roku przez portugalskiego żeglarza Pedro Alvareza Cabrala, po dziś dzień słynie z niezwykle malowniczych krajobrazów, takich jak ogromne płaskowyże, dziewicze plaże i niedostępne góry leżące wokół rozległego basenu Amazonki. Niewątpliwie najbardziej znanym widokiem, jaki chciałby uwiecznić na zdjęciach chyba każdy turysta, jest zatoka Rio de Janeiro, nad którą góruje legandarna Głowa Cukru i słynny na cały świat posąg Chrystusa Odkupiciela. Plaże Copacabana i Ipanema kojarzą się ze słońcem i leniwym wypoczynkiem, ale także z szalonym karnawałem i rytmami samby. Aby jeszcze lepiej poczuć niezwykłą atmosferę Brazylii, warto przybyć tu od strony morza i upajać się zapierającymi dech w piersiach widokami wraz z malowniczą linią brzegową i plażami, przy których stoją urocze białe kościółki. Trudno wyobrazić sobie wyprawę do Ameryki Łacińskiej z pominięciem tego urzekającego kraju, będącego zarazem jedną z gospodarczych potęg regionu. Brazylia to miejsce o wielu obliczach i wiele z nich poznasz podczas rejsu z nami.

Główne atrakcje: Rio de Janeiro, Parati, Salvador de Bahia, Recife i Olinda.


Ekwador

Ekwador to zadziwiający kraj, będący kolebką XV-wiecznego mitu o Eldorado. Jego dawne dzieje owiane są tajemnicą – wiemy jedynie, iż przed dwa długie lata cesarz Inków Atahualpa opierał się próbom podbicia jego ziem przez wojska hiszpańskiego żeglarza Francisco Pizzaro, który przybył na tu w 1532 roku. Usytuowany między Peru i Kolumbią, Ekwador jest jednym z najmniejszych, a zarazem najbardziej zróżnicowanych krajów Ameryki Łacińskiej. To także jedno z nielicznych miejsc na świecie, w których na niewielkim obszarze skupiają się różne klimaty, ekosystemy i kultury. Dość powiedzieć, że bogata różnorodność biologiczna tego kraju zapewniła mu miejsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolicą Ekwadoru jest Quito – urocze miasto wybudowane w stylu kolonialnym, które urzeka zwiedzających śnieżnobiałymi murami i czerwonymi dachami budynków, patiami przystrojonymi kolorowymi kwiatami, fontannami, oraz wymyślnie zdobionymi drewnianymi drzwiami domostw. Quito leży na wysokości 2800 m npm, a jego nazwa oznacza „środek świata” („qui”=„środek”, „to”=„świat”). Nazwa Ekwador również nawiązuje do położenia kraju na mapie świata i wywodzi się od hiszpańskiego słowa „equator” oznaczającego równik.

Główne atrakcje: Guayaquil, Manta.