Luxury Cruises - Rejsy ekspedycyjne all inclusive Antarktyda i Arktyka

Informacje i rezerwacje: 22 455 38 42

Adriatyk

Historia

1200px-Dubrovnik,_Croatia

Dawno, dawno temu w Chorwacji … ta wyświechtana nieco fraza dobrze pasuje do historii tego fascynującego kraju ponieważ jego początki sięgają odległych wieków. W korytarzach tutejszych budowli nadal rozbrzmiewa echo dawnych bitew i widać ogromny kunszt ich budowniczych.

Leżącą na progu Europy Środkowej i u brzegów Morza Śródziemnego Chorwacja była przez wieki przedmiotem pożądania wielu jej potężnych sąsiadów. Po rządach Rzymian, którzy objęli w wieloletnie posiadanie wybrzeża Adriatyku, Dalmacja przechodziła kolejno pod panowanie Wenecjan, Turków i Habsburgów… Oto krótki fragment, opisujący fakty z historii tego zakątka:

W czasach średniowiecznych, a dokładnie w XI wieku, niepodległe królestwo Chorwatów było u szczytu potęgi i weszło w unię z koroną węgierską. Następnie wiatry historii przyniosły w te tereny Wenecjan, którzy na początku XV wieku na cztery stulecia wzięli Dalmację pod swoje panowanie. Po nich nastąpił okres rządów Francuzów i Cesarstwa Napoleońskiego. Chorwacja starała się za wszelką cenę bronić swojej autonomii, ale apetyty jej sąsiadów były nie do poskromienia. Na początku XVI wieku kraj został włączony do terytorium Habsburgów, stając się do 1918 roku częścią wszechpotężnego Cesarstwa Austro-Węgier. W tym okresie swoje wpływy w tym regionie chciało rozszerzyć kolejne cesarstwo, tym razem otomańskie i Chorwacja znów stała się ziemią bitewną. XX wiek naznaczony był kolejnym okresem gwałtownych zawirowań w tym regionie – po II Wojnie Światowej Chorwacja została włączona do Jugosławii, by ostatecznie w 1991 roku uzyskać pełną niepodległość.

To długa podróż przez labirynt historii i niezwykle bogate dziedzictwo, dzięki któremu Chorwacja jest tak fascynującym, kolorowym i złożonym krajem. Na pokładzie L’Austral nasi przewodnicy opowiedzą Ci burzliwą historię tego narodu o tysiącletniej tradycji.